Живе радіо
Ave, Maria
Живе in Rock
Жива класика
Laudate Dominum


Церковний обряд – це живий організм, якому притаманні рух і розвиток

Maxresdefault

Що означають певні моменти Божественної Літургії, чи можливі певні модифікації і зміни у літургійних практиках, які складалися століттями? Для християнина важливо не просто виконувати певні приписи і обряди, а робити це свідомо, розуміючи значення і сенси. Про практики Божественної Літургії в програмі «Добра розмова» в ефірі «Воскресіння. Живе радіо» від 8 листопада розповідає диякон Архикатедрального собору св. Юра у Львові Петро Заблоцький.

Чим є Божественна Літургія – жорстким збереженням старозавітного обряду чи чимсь, що може змінюватися й розвиватися? Що важливіше - зберегти старозавітну традиційну форму чи змінювати її, залежно від викликів часу, у прагненні донести до вірян її зміст і дух? Однозначної відповіді немає, тобто вона звучатиме так: і зберігати, і змінювати.

«Церква будувалася й будується на традиції, яка допомагає відчути великий досвід. Апостольська традиція закорінена у Євангеліях, тому старозавітну традицію потрібно зберігати, - говорить Петро Заблоцький. – Але пам’ятаймо, що говорив Христос: я прийшов не зруйнувати, а оновити, доповнити…»

Витворення церковного обряду і досвіду – це зовнішній прояв внутрішнього переживання стосунків з Богом для людини як частини певної церковної спільноти. Крім того – це прояв Церкви як інституції, окреслення ареалу, де вона діє. Тому візантійський обряд УГКЦ як однієї із Східних католицьких церков – це скелет, на який нашаровуються притаманні лише українській церкві особливості, тобто це багатовіковий спадок і церковного, і національного характеру.

«Але обряд – це живий організм, якому притаманні рух і розвиток, як усьому живому, - продовжує Петро Заблоцький. – Очевидно,  що він може змінюватися, але потрібно розуміти, що є в основі цих змін, що мається на увазі насправді. Якщо щось не суперечить торжеству і величі Бога і Божого сотворіння, не заперечує тисячолітнє правило і традицію, то такі зміни мають право на вжиток…»

На фото: Архиєрейська Божественна Літургія у Патріашому Воскресіння Христового у Києві, 17 травня 2018 року

Повний стрім програми тут