Живе радіо
Ave, Maria
Живе in Rock
Жива класика
Laudate Dominum


Недільна школа – не альтернатива чи протиставлення загальноосвітній шкільній програмі, а її доповнення

15

Чому навчають у недільній школі і як її програма доповнює й поглиблює знання, які дає загальна шкільна програма? Що дає відвідування такої школи і чому вона не є альтернативою загальнооствітній? Наскільки розповсюдженими є такі школи? Про це та інше розповіли викладачі недільної школи «Чадо Боже» при Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі у Києві Наталія Ващенко, Анастасія Белоусова та Ольга Гаргай у програмі «Добра розмова» від 5 грудня в ефірі «Воскресіння. Живе радіо».

«Десять років тому недільна школа була одна – при Свято-Михайлівському Золотоверхому, зараз вже є мережа таких шкіл, - розповідає Наталія Ващенко, керівник відділу недільних шкіл при Синодальному управлінні  справах молоді Української Православної Церкви. – Історія створення цієї мережі доволі цікава, тому що пов’язана з історією нашої країни. Все почалося з Майдану 2004 року, коли Віктор Ющенко зі сцени озвучив ідею християнського виховання. І я, надихнувшись звернулася до керівництва Михайлівського собору із пропозицією готувати вчителів, які могли б викладати не лише у недільних школах, а й приходити у загальноосвітні й говорити про вічні питання, поза рамками шкільної програми. Поступово формувалася програма, викладацький склад і була створена перша недільна школа – при Михайлівському соборі, який був і є освітнім духовним осередком… »

На сьогодні у недільній школі «Чадо Боже» при соборі діє п’ять класів, дошкільний клас і ясла – загалом там навчаються й займаються діти від трьох до 17 років. Наразі школу відвідують близько ста дітей, навчання безкоштовне. Наталія Ващенко підкреслює: це не альтернатива загальноосвітній школі та її програмі, а доповнення.

«Це важливий аспект, - каже пані Наталія. – До недільних шкіл часто ставилися як до чогось іншого, відмінного від звичайної школи: забудь, що тобі казали впродовж тижня, зараз тобі розкажуть все по-інакшому. І навпаки. Це, звісно, неправильно і часто травмуюче для дитячої свідомості – а де ж кажуть правду? Але, по суті, у звичайній школі такоє вивчається Закон Божий - лише з іншими нюансами. Адже там вивчаються закони цього світу, створеного Творцем – єдине, що там не згадується Ім’я Боже. А в недільній школі можна на це відкрити очі і пояснти більш глибоко, з філософської й християнської точки зору, що саме вони вивчають у звичайній школі і, головне, - який сенс цих знань. Чому важливо знати, як створений цей світ, ставитися до всього, що у ньому є, як до творіння Божого…»

При соборі є й старша школа «Камо грядеши» – для підлітків, які закінчили п’ятирічну недільну. Анастасія Белоусова – нині журналіст за фахом і викладач у недільній школі, є її випускницею. Ольга Гаргай здійснила свою мрію – навчати дітей у школі в Свято-Михайлівському. Навчальна програма охоплює всі основні теми Старого й Нового завітів, історію християнської Церкви та святих, християнську мораль тощо. На сьогодні по всій Україні діє мережа із близько 40 недільних шкіл «Чадо Боже» при українських православних церквах.

На фото: останній дзвоник у недільній школі «Чадо Боже» при Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі

Повністю стрім програми можна подивитися тут