Живе радіо
Ave, Maria
Живе in Rock
Жива класика
Laudate Dominum


У суспільстві є запит на моральних авторитетів. Це – як камертон, точка відліку у системі цінностей, незмінна і безумовна

236px %d0%92%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%b8%d0%ba%d0%b0 %d0%91%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%81 %d0%b7 %d0%84%d0%b2%d0%b3%d0%b5%d0%bd%d0%be%d0%bc %d0%a1%d0%b2%d1%96%d1%80%d1%81%d1%82%d1%8e%d0%ba%d0%be%d0%bc

У нинішньому світі релятивізму й «кліповості», захоплення певними трендами й швидкою їх зміною, слова «лідер», «лідерство» дещо девальвувалися. Що таке лідерство у первинному їначенні, без політичних чи комерційних нашарувань? Чи є запит і потреба у духовному лідерстві й моральних авторитетах у сучасному українському суспільстві – зокрема, в середовищі молоді? Про це – у програмі «Добра розмова» від 11 грудня в ефірі «Воскресіння. Живе радіо» за участі керівника Інститутут лідерства та управління УКУ Наталії Бордун та колишнього студента УКУ Святослава Тирканика, першого стипендіата премії «Світло Справедливості».

Нагорода «Світло Справедливості» – за моральне й духовне лідерство, заснована у 2010 році при УКУ канадійкою українського походження Анастасією Шкільник, у пам’ять її батька, міністра уряду УНР Михайла Шкільника. Її мета – привернути увагу до морального дискурсу й впливу людей, які керуються моральними цінностями. Це і визнані авторитети – як от лауреати премії Євген Сверстюк і Мустафа Джемілєв, і студенти-стипендіати, які намагаються щось змінювати навколо себе. На переконання Анастасії Шкільник, саме брак моральних цінностей є коренем багатьох проблем в Україні.

«Ця нагорода не є п’єдесталом для возвеличення певної особи, це нагода для промовляння конкретних цінностей, які люди засвідчують своїми вчинками, – каже Наталія Бордун. – Співзасновники премії – Анастасія Шкільник та владика Борис Гудзяк. У її рамках існує також стипендія для студентів УКУ – небайдужих, принципових, з цілісним ціннісним стержнем…»

За словами Наталії Бордун, поняття лідерства у нинішньому розумінні девальвувалося: на нейтральну коннотацію наклалися додаткові змісти трендів надуспішності (бізнесовий аспект). Проте справжній лідер – як повідник, веде за собою не так силою голосу чи сили, як власним прикладом, своїми вчинками і позицією як свідченням моральності. Як каже Святослав Тирканик, така відзнака – це і певний тягар, відповідальність: «Я опинився наче під лупою – чи справді я гідний? Це була велика відповідальність – і перед собою, і перед тими, хто мене чомусь виділив, хоча досі не можу зрозуміти, за що. Мені здалося, що потрібно шукати середовище, яке бути стимулювати розвиток, не зупинятися…»

Чи потрібні сучасній молоді моральні й духовні авторитети? Святослав вважає, що так – незважаючи на певні декларації і скепсис, молоді люди шукають свій шлях і свої відповіді на складні питання й виклики життя: «Молода людина шукає опори у цьому складному світі. І я би говорив про такий аспект як наставництво – як певну модель східного християнства, яка була в монастирях: ти йдеш духовним шляхом і не знаєш, що на тебе чекає. Але той, хто пройшов ці сходини й має духовний досвід, може допомогти цей шлях пройти…»

«Нам потрібно змінювати слова чи повертати первинні смисли уже існуючим – зокрема щодо поняття лідерства як провідництва, наставництва, – каже пані Наталія. – Тож лідерство у нашому розуміння – це камертон, щоб звірити свою систему координат. Спілкуючись із молоддю, бачу великий запит на це. Коли все відносно, внутрішній стержень каже – є щось невідносне, точка відліку існує, і в цінностях теж. І у людини є потреба знайти цю точку…»

До слова, присвоєння цьогорічної премії «Світло Справедливості» відбудеться 14 грудня, у музеї Тараса Шевченка у Києві, о 17.00. Цьогорічна тема й напрямок – п’ятиріччя Революції Гідності 

На фото: владика Борис Гудзяк на врученні премії «Світло Справедливості» першому лауреату, Євгену Сверстюку. 2010 рік

Повний стрім програми можна подивитися тут