Живе радіо
Ave, Maria
Живе in Rock
Жива класика
Laudate Dominum


Блаженна Йосафата (Гордашевська), засновниця монашого згромадження ССНДМ, не мала страху починати щось нове

%d0%99%d0%be%d1%81%d0%b0%d1%84%d0%b0%d1%82%d0%b0 %d0%93%d0%be%d1%80%d0%b4%d0%b0%d1%88%d0%b5%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b0

2019 рік – ювілейний для монашого згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, засновницею якого була Йосафата Гордашевська, проголошена папою Іваном Павлом ІІ блаженною. Цьогоріч відзначається 100-ліття упокоєння блаженної Йосафати й 150-річчя з дня її народження. 100 років тому народилася ще одна монахиня згромадження ССНДМ – преподобномучениця УГКЦ блаженна Тарсикія Мацьків, розстріляна радянским автоматником на порозі монастиря. Про згромадження Сестер Служебниць та його засновницю Йосафату Гордашевську у програмі «Добра розмова» 21 березня говорили сестри Емануїла Харишин та Анастасія Забродська, ССНДМ.

Йосафата Гордашевська народилася у 1869 році, у Львові, в сім’ї столяра. Покликання до служіння відчула у 20 років – звернулася до чину Сестер Василіянок, єдиного на той час жіночого монашого чину. Йосафата та її духовний провідник  – ієромонах-василіянин Єремія Ломницький, створили нове чернече згромадження, ССНДМ, яке з часом стало одним із найбільших жіночих монаших згромаджень у греко-католицькій традиції. Завданням сестер було релігійне виховання дітей і молоді, допомога найбільш нужденним і потребуючим – зокрема, у сиротинцях, притулках для людей похилого віку, лікарнях. Відкритість згромадження до щоденних потреб і людського болю, незамкнутість у стінах монастиря були, певним чином, новацією еред монаших згромаджень того часу, і не лише в Галичині. 

«Йосафата Гордашевська – людина, яка зуміла побачити потреби свого народу, відповісти на них. Вона не мала страху починати щось нове і продовжувати розпочату справу з вірністю», – каже сестра Анастасія.

«Молода людина не боялася йти і здійснювати те, чого, можливо, ще ніхто не робив, – продовжує сестра Емануїла. – Коли духовний Єремія Ломницький запропонував їй стати сестрою згромадження, якого ще не існувало, і очолити його, їй було лише 20 років. Але її віра, її покликання були набагато більшими, ніж будь-які упередження, невідомість чи незнання…»

Сестри кажуть: те, чим є згромадження ССНДМ на сьогодні, завдячуємо Йосафаті Гордишевській, яка заклала ідею служіння людям, де б вони не були, – відкритість на потреби людей і перебування зі своїм народом. Від початку сестри супроводжували й тих, хто їхав на заробітки за океан. На сьогодні ССНДМ налічує близько 600 сестер, 110 із них служать в Україні. Згромадження працює у 16 країнах світу – окрім України, це Канада, США, Бразилія, Аргентина, Австралія, Італія, Німеччина, Бельгія, Словаччина тощо, а також Казахстан. Головний дім ССНДМ – у Римі. Сестри продовжують справу, започатковану Йосафатою Гордишевською, у справі освіти й виховання, догляду й допомоги хворим і потребуючим.

До речі, головою комісії у справах освітий  виховання УГКЦ є сестра Христофора Буштин, також із згромадження ССНДМ. Сестри Емануїла й Анастасія розповідають, що зараз ведеться вивчення спадщини сестер-служебниць у справі виховання для створення альтернативної програми для дитсадків.

Із локальних проектів цікавим є проект «Дім надії», який уже п’ять років працює у Львові. Це гуртожиток соціального типу для 12-15 дівчат-студенток з бідних сімей та переселенок: вони живуть разом із сестрами, набувають як побутових вмінь та навичок, так і духовних. Окрім іншого, йдеться про розпізнавання свого покликання – не  обов’язково монашого.

«Ми проводимо зустрічі з дівчатами, говоримо, співаємо, але це не зовсім те, що молодь називає «тусовкою», хоча це спілкування живе, тепле, про те, як зробити вибір у житті, – каже сестра Анастасія. – Це дорога розпізнання покликання жінки – чи одруженого стану, чи необруженого, чи монашого. На такі зустрічі приходять ті, хто шукає Божої волі, хоче розпізнати свій шлях…Це певною мірою реколекції – щоб розпізнати, що є у серці, знайти контакт з Богом…»

«Але я помітила – молодь дуже боїться робити вибір: як казав Ісус – поставити руку на рала і не оглядатися, якщо сказав «так», щось обрав. А молодь оглядається, – каже сестра Анастасія. – Світ багато пропонує і обіцяє: ти можеш змінити місце роботи, заняття, чоловіка, можеш зробити багато метаморфоз із собою і ближніми, можеш робити будь-який вибір і змінити його… Але оцей страх – зробити вибір і бути вірною, є. Дівчата інколи кажуть: як життя дасть по голові – оце і є Божа воля, ттак і має бути. Але це не так. Ця воля проявляється тоді, коли сама робиш свій вибір, сама робиш крок у темінь без страху – і тоді приходить розпізнавання і просвітлення…»

Сестри також повідомили про програму заходів ССНДМ на 2019 рік, присвячених  засновниці згромадження. Так, 6 квітня, напередодні річниці упокоєння блажнної Йосафати, у Львові відбудеться низка заходів: вранішня літургія у Гарнізонному храмі Петра і Павла, науково-практичн конференція у приміщенні Ратуші, духовна академія в Органному залі. У липні у селі Жужеляни (біля Червонограда Львівської області), де започаткувалося згромадження, пройде «Тиждень з Йосафатою» з катехизацією та місіями для дівчат і жінок. У листопаді, до дня народження Йосафати Гордашевської, у Римі відбудеться літургія за участі Баженнішого Святослава й освячення ікони.

Повністю стрім програми можна подивитися тут: