Живе радіо
Ave, Maria
Живе in Rock
Жива класика
Laudate Dominum


Божа справедливість настає тоді, коли ми розуміємо, як Бог чинить щодо нас у своїй любові, і так починаємо чинити й самі щодо інших, – отець Михайло Гарват

M harvat

Справедливість – цінність, якої прагне як суспільство, так і кожна людина. Проте що вкладається у це поняття – людьми як спільнотою зі своїми законами, чи окремою людиною із її уявленнями і поглядами? Навіть на такому рівні очевидно, що ці справедливості бувають зовсім нетотожними, а часто й протилежними. Різниця є й між справедливісю людською і Божою. Про те – чому так є й буває, і чого шукати людині у цьому житті – отець Михайло Гарват у програмі «Вечірні діалоги з душпастирем» в ефірі «Воскресіння. Живе радіо».

Ісус Христос у кінці Нагірної проповіді сказав: «Шукайте Царства Божого і його справедливості, а все решта додасться…» (Євангеліє від св. Матея, 6, 33). Що це означає?

«У цих словах бачимо важливий акцент – на Божій справедливості, не людській, – пояснює отець Михайло. – Що ми знаємо про Бога? Що він є любов, милосердя, добро, тому не так легко зрозуміти, як і чому Бог чинить у своїй справедливості, яка сприймається як кара…»

Апостол Павло у Посланні до Тимотея каже про виховання у Божій справедливості – про те, що пізнання її зростає у серці, це процес тривалістю у життя. Божа справедливість настає тоді, коли ми починаємо розуміти, як Бог чинить щодо нас особисто – у  своїй любові і справедливості, як провадить нас до цього пізнання – часто через нелегкі випробування й втрати. Тому, можливо, замість питання «за що?» у важкі хвилини, варто ставити питання – «для чого?» І відповідь може бути такою: щоб зрозуміти якісь речі, пізнати їх серцем. І розуміючи таку Божу справедливість – так чинити й самому, у своєму житті.

Отець наводить такий приклад: у двох братів є 10 соток землі, які потірбно поділити між ними по-справедливості. Здавалося б – що тут складного? Кожному порівну, чи не так? Проте, якщо у одного брата – велика родина, а другий одинак, то по-божому, коли один думає про іншого, справедливо вділити більше тому, хто більше потребує. «Коли людина починає так думати, наступає Божа справедливість», – каже отець.

У заповідях Блаженства згадується і справедливість: «Блаженні голодні і спраглі справедливості (правди), бо вони наситяться».

«Ми у цьому світі маємо бути спраглими цієї правди й справедливості, вона має бути сутністю наших справ і вчинків. А все починається в глибині нашого серця, – каже отець. – І тому, коли бачимо несправедливість – зокрема, ту, яка чиниться щодо іншого, потрібно діяти, не відвертаючи лиця й не умиваючи руки…»

Як реагувати по-християнськи, коли несправедливо ставляться до нас особисто? Отець каже: перша зброя – це молитва за людину, яка нас скривдила: це відпускання особистої образи і болю, передавання правосуддя у руки Божі. Часто, коли прагнемо зупинити несправедливість, наражаємося на несприйняття, неприйняття й агресію. Проте якщо наша мета благородна, якщо у своєму серці відчуваємо, що правда – на нашій стороні, потрібно боротися і захищатися. Це стосується, зокрема, й війни: мир настає, коли є Божа справедливість, і ніяк інакше.

«Папа Іван Павло ІІ у зверненні до молоді казав: «Шукайте Господа, і навіть якщо потрібно пливти проти течії – не бійтеся, Господь допоможе вам на цій дорозі». Тому навіть якщо виглядає, що люди, держава чи часи – несправедливі, не зневіряймося і покладаймося на справедливість Божу, шукаймо її…» - говорить отець.

І продовжує: «Поки ми живі, проявляється Боже милосердя. І у земному суді, якщо людина визнає провину, вирок пом’якшується. То як може чинити Бог щодо людини, яка по-справжньому кається і просить прощення?...»

У катехизмі є таке твердження: «Господь – справедливий суддя: за добро винагороджує, за зло - карає». Постає питання: як Господь, будучи любов’ю, може бутий  караючим мечем? Отець Михайло пояснює це на прикладі люблячих батьків, які караючи дитину, обмежуючи в чомусь за певні вчинки, ставлячи у певні обставини, не перестають її любити – більше того, таке покарання відбувається саме з любові, щоб дитина зрозуміла щось, усвідомила, зробила певні висновки. Так само чинить і Господь щодо нас.

Повністю стрім програми можна подивитися тут: