Живе радіо
Ave, Maria
Живе in Rock
Жива класика
Laudate Dominum


Пам’ять про наших попередників дає нам сенс для теперішнього життя, – Блаженніший Святослав на Святій Літургії в Інсбруку

Img 6608

На минулому тижні, в Інсбруку, відзначалася подія, багато у чому знакова для УГКЦ та її становлення: 120 років тому на навчання до Університету Леопольда Франца прибули перші студенти-теологи з України. Їх привіз Андрей Шептицький, на той час єпископ УГКЦ Станіславівський. В Університеті й Канізіанумі – колегіумі отців єзуїтів, виховалося гроно провідників УГКЦ, які у важкі часи переслідувань стали духовними світочами для українців. Серед них – блаженний священомученик Климентій Шептицький, митрополити Йосиф Сліпий та Мирослав Іван Любачівський. Урочистості і святі літургії в Інсбруку відбувалися за участі Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава.

«Я прибув сюди, аби від імені всієї нашої Церкви і в Україні, і в цілому світі щиро подякувати. Подякувати богословському факультету, подякувати спільнотам отців єзуїтів та отців редемптористів за те, що впродовж 120 років тут, у цьому місті біля моста через річку Ін, дозрівали й виховувалися цілі покоління провідників нашої Церкви, – сказав Блаженніший у промові на богословському факультеті в Інсбруцькому університеті. –  Сьогодні згадувалося, що тут упродовж років навчалося шістсот студентів із Західної України. І це місто стало осердям дозрівання цілих поколінь наших студентів. Можна сказати, шо місто Інсбрук стало мостом переходу до зрілого свідомого активного життя… Праведний Митрополит Андрей Шептицький говорив: «Наука Христа не знає ані сліпого проводу, ані сліпого послуху, і є наукою любові і свободи». Тому ніхто не може бути зрілим науковцем і богословом, якщо не дозріватиме на рівні духовному і людському…»

Троє випускників богословів Університету проголошені священномучениками УГКЦ. Никита Будка, який був першим єпископом для українців греко-католиків у Канаді і повернувся в Україну; засуджений більшовицькою владою на вісім років таборів посиленого режиму у Казахстані (Карлаг), де продовжував служити підпільно; помер у Караганді, поховання невідоме. Андрій Іщак – викладач Львівської богословської академії, розстріляний у Львові у 1941 році при відступі совєцької армії. Климентій Шептицький, рідний брат митрополита Андрея, архимандрит монахів Студійського уставу, блаженний священномученик, помер у Владімірському централі після чотирьох років ув’язнення суворого режиму.

В Інсбруку вчилися Патріарх Йосиф Сліпий та кардинал Мирослав Іван Любачівський. Тут Патріарх Йосиф захистив дві наукові праці: «Поняття про вічне життя в Євангелії від Івана» та «Вчення Візантійського патріарха Фотія про Пресвяту Трійцю».

«Патріарх Йосиф любив альпійський сніг, але не знав, що Господь Бог покаже йому безкраї сніги Сибіру – там совєцький режим хотів знищити, зрівняти, принизити гідність людини, – зговорить Блаженніший Святослав. –  Але, мабуть, і там Патріарх Йосиф бачив висоти інсбруцького снігу і Канізіануму, і тому казав усім, хто був тоді поряд: «Великого бажайте». Дозвольте зачитати коротку фразу з листа Патріарха Йосиф із Сибіру до духовенства та вірних переслідуваної Церкви. Цей лист датується 1946 роком. «На тяжких непосильних каторжних роботах, в голоді і холоді, в лахміттях і голобіж, в поті чола і в брудах, ви, наше духовенство, узгляднюєте буквально заповіт Христа. Одні томляться в тюрмах, а інші похилили голови і згорбили плечі не з Євангелієм і хрестом у руках, але з джаганами, топорами, молотами і ломами, під караулом з наїженими штиками, прямують до шахт, сталеварень, на лісоповали, будови і польові праці, на вивози річної ріллі на дорогу і кам’яні кар’єри. І це – ген далеко серед підбігунових сніговіїв і в’юги, тріскучих морозів або на полудневій азійській тайзі…» Перейти через це все, знайти міст через ту безкрайню тайгу, йому допоміг, мабуть, й Інсбрук…»

Канізіанум – колегіум отців єзуїтів в Інсбруку, заснований у XVI столітті, за ці 120 років був школою і alma mater для багатьох єпископів та священиків УГКЦ. Один із двох перших студентів, які у 1899 році прихали до Інсбруку з Андреєм Шептицьким – отець Йосиф Жук: він став першим греко-католицьким священиком у США, а пізніше доля розпорядилася так, що й першим предстоятелем Української Православної Церкви у Канаді. Окрім уже згаданих Йосипа Сліпого, Мирослава Івана Любачівського, блаженних священномучеників Никити Будки та Андрія Іщака, це: єпископ УГКЦ Йосиф Боцян (1879-1926), був у засланні в Сибіру, помер у Львові; Костянтин Богачевський (1884-1961), митрополит УГКЦ Філадельфійський, меценат і ініціатор серед українців США масової допомоги жертвам Голодомору в Україні; єпископ Іван Лятишевський (1879-1957), в’язень совєцьких таборів у Казахстані.

9 листопада у каплиці Святих Володимира і Ольги в Інсбруку відбулася панахида за упокій усіх вірних, священнослужителів та єпископів, хто впродовж 120 років повернувся до Небесної Батьківщини.

«Завжди наші моління за спочилих наших братів і сестер ми закінчуємо співом «Вічная пам’ять». Саме цей момент є одним із найбільш зворушливих, коли сльози навертаються на очі. Але яка пам’ять справді може бути вічною? – промовив Блаженніший Святослав. – У святкуванні 120-ї річниці української присутності в Інсбруку ми згадуємо конкретних осіб, які відійшли у вічність, поіменно. Коли не забуваємо про своїх попередників і про спочилих – стаємо кращими, а пам’ять про них дає нам сенс для нашого теперішнього життя…»

На святковій літургії Глава УГКЦ подякував українській громаді в Австрії за збереження пам’яті і скарбу української духовної спадщини, за виховання дітей в українській традиції. Блаженніший Святослав подякував австрійцям, які після Другої світової війни поділилися хлібом з українськими вигнанцями.

Під час візиту до Австрії Глава УГКЦ також зустрівся із міністром закордонних справ Австрії Александром Шаленбергом. Блаженніший подякував за зусилля австрійської дипломатії у припиненні військової агресії Росії проти України.

«Ми дуже оцінили його жест візиту спочатку до України, а потім – до Санкт-Петербурга, в наступні дні. Бо це чіткий дипломатичний сигнал на підтримку нашої держави», – сказав у коментарі Департаменту інформації УГКЦ Блаженніший Святослав.

На фото: Блаженніший Святослав з українською громадою в Інсбруку

Більше матеріалів щодо цієї події – на інформаційному ресурсі УГКЦ http://news.ugcc.ua/

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ